הבדלי שידוכים בין החברה "החרדית" ובין "הדתית לאומית"

romantic_heartshaped_white_clouds_highdefinition_picture_04-11

בדלי שידוכים בין החברה "החרדית" ובין "הדתית לאומית"

כשאנו מדברים על שידוכים במגזר "הדתי", אנו בעצם מתכוונים לגוונים שונים בציבור המוגדר כדתי. נעמוד על שתי חברות עיקריות ובולטות בחברה הישראלית, החברה "החרדית" והחברה "הדתית לאומית".

הרבה מאמץ משקיעה החברה החרדית בתהליך מציאת בן הזוג. על הכללים הנהוגים, תפקיד השדכן, ההתחייבות של ההורים בעסקה, ועל מה ידברו בני הזוג בפגישתם הראשונה. ולא מעט מושקעת מחשבה ומוצבים מכשולים בדרכם של בני הזוג העתידיים כדי שהדרך שלהם זה אל זו תהיה "נקייה" ככל האפשר, שכן החברה החרדית (כמו גם הדתית) בונה את תא המשפחה שלה על יסודות שונים לגמרי מהחברה החילונית למשל.

אחת הדמויות המיתולוגיות שכל כך הרבה אמונות וסיפורים נקשרו בה – השדכן – מהווה חלק ממנגנון המונע מבני הזוג להכיר באופן אקראי, השדכן משמש תפקיד של צניעות, כדי שהקשר בין הגבר לאישה יקבל ממד של כבוד. השדכן יודע כי הוא צריך לשדך אנשים מקרב אותו מעמד חברתי – עדתי – ייחוסי. מה שמשפיע על אופן ביצוע השידוך היא מידת ההתאמה הנדרשת בין בני הזוג.

הכרות בין בני הזוג עצמם אינה אפשרית כלל – השידוך ואח"כ האירוסין נחשבים עסקה לכל דבר. הפרמטרים לפיהם מוצע השידוך הינם "יבשים": מוצא, גיל, מראה, מקום לימודים, השכלת ההורים, ובל נשכח את שני הפרמטרים הדומיננטיים שהם: כסף עבור דירה והוצאות, ובדיקה רפואית הנקראת "דור ישרים" שהיא בעצם "ברכת הדרך" להמשך השידוך.

בקרב הציבור הקרוי "דתי לאומי" השידוכים נעשים באופן מעט שונה, מה גם שמטרת המגזרים שווה: הקמת משפחה ופריון, השידוכים מבוצעים פעמים רבות מתוך הקהילה עצמה, שם נפוצים למשל ערבי בנות רווקות, המביאות כל אחת את רשימת מכריה הפנויים ומנסה להתאימם לחברותיה הנוכחות.

הכרויות עצמאיות בין בני הזוג אפשרית בהחלט וברוב הפעמים נעשית ללא מעורבות ההורים כלל. כסף ועדה, הם בד"כ לא פרמטרים חשובים וכמובן שאין התניה בין סכום הכסף המוצע להסכמה לשידוך.

אך אם נרצה לדבר על שוויון בין המגזרים, אז ניתן לומר כי המגזר החרדי והדתי למד להשתמש במדיה, הקרויה אינטרנט, לתועלתו ולהפיק ממנו את המיטב, תוך סינון תכנים שאינם תואמים את עולמו.אתרי השידוכים זוכים לפופולאריות רבה בעיקר בקרב חובשי הכיפה הסרוגה, אם כי בשנים האחרונות רואים גם יותר חרדים הלוקחים חלק באתרי השידוכים, וזהו חלקו החשוב של אתר "לבב" – לאפשר לכמה שיותר אנשים מן המגזר החרדי, ליהנות מיתרונות המדיה וביניהם: דיסקרטיות, ברירת האוכלוסייה המוצעת באמצעות הצוות הפועל באתר, אך שלא מתוך האתר, אלא "מאחורי הקלעים", רבנים הנוטלים חלק באחזקת האתר, כשתפקידם הוא לתת מענה הילכתי בנושא שידוכים, למעוניינים ועוד.

אתרונו פתוח לכל באי המגזר הדתי, תוך מתן מענה לצרכיו המיוחדים של כל אדם,

נשמח לקבל שאלות בכל נושא שהוא וכן הצעות לייעול ושיפור השירות.

                                                                                    שלכם,

                                                                                    צוות "לבב".

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *