משוואת האושר

valentine_drink_194401-11

משוואת האושר /נקודה למחשבה.

"בעולם הזה קיימות שתי טרגדיות", כתב פעם הסופר אוסקר ויילד, "האחת – היא לא להשיג את אשר אנו רוצים, והאחרת – להשיג." האחרונה גרועה הרבה יותר, היא הטרגדיה האמיתית. אם נחשוב על זה, פסגת האושר מציפה אותנו במפגש הראשוני בין הרצון שלנו לבין ההנאה שאנו חווים ממילויו. אבל מרגע שהרצון מתחיל להתמלא, האושר שלנו הולך ופוחת – למה הכוונה?. אנו יכולים לחלום במשך שנים על רכישת דירה מפוארת, אבל מרגע קנייתה אנו נהנים ממנה פחות ופחות, עד שלאחר זמן מה אנו מאבדים את ההנאה מהדירה.

 תהליך זה מאפיין גם את חלומנו על בן/בת הזוג המיועדת לנו, ברגע שהרצון בא על סיפוקו, התענוג חולף ואיתו נעלמת גם תחושת האושר.

היטיב לתאר את התופעה ריצ'רד איסטרלין, מחלוצי מחקר האושר באוניברסיטת דרום קליפורניה, "אנו שבויים במעגל הנהנתנות", הוא אמר, "אנו מתרגלים לאושר מהר מאוד ולוקחים אותו כמובן מאליו או משווים את מה שיש לנו למה שיש לאחרים ולא למה שהיה לנו פעם". לכן אנו אף פעם לא מאושרים.

התשובה לשאלה היכן טמון האושר?, נמצאת במושג "כוח ההשפעה". משמעות המונח: "השפעה" בחכמת תורת הקבלה הינו הקדשה ונתינה ללא רצון כל שהוא לקבל בחזרה…עצם הנתינה עצמה, גורמת לאושר בהדגישה את מילוי הרוחניות וירידה בדרישת החומר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *